Money Management – Podstawowa strategia w Tradingu Online

handel-demoTrading online jest niezwykle popularny w USA, czy też w krajach zachodnich. W Polsce inwestowanie w spekulacje giełdowe poprzez internet dopiero się rozwija. Dlatego też wiele początkujących osób uczy się metod oraz sposobów działania tego systemu w praktyce. Warto jednak przygotować się merytorycznie z teorii tradingu, gdyż bez podstawowej wiedzy trudno jest osiągnąć jakiekolwiek zyski. Jedna z podstawowych kwestii, z którą koniecznie warto jest się zapoznać to Money Managment. W wolnym tłumaczeniu oznacza to zarządzanie pieniędzmi. Ten termin ma jednak o wiele szersze znaczenie. Polega na świadomym kontrolowaniu wydatków związanych z inwestycjami. Niestety temat ten jest często bagatelizowany, a wiele osób, które zajmuje się tradingiem nie decyduje się na dokładne planowanie wydatków, a jedynie podejmuje konkretne decyzje na bieżąco.

W konsekwencji notuje się ogromne straty, ponieważ sama strategia inwestowania nie wystarczy do tego, aby osiągnąć sukces.

Niezwykle ważny jest cały proces zarządzania pieniędzmi i planowania budżetu biorąc pod uwagę ryzyko i całość kosztów. Money managment pozwala na zaplanowanie stałego(w miarę stabilnego i bezpiecznego) przychodu oraz ustalenie kwoty, jaką można wydać na ryzykowne transakcje. Dzięki temu osoba inwestująca minimalizuje ryzyko strat. Może nie tylko osiągnąć cel jakim jest w miarę bezpieczny i stały przychód, a także dużo zyskać na inwestycjach, które nie są pewne.

IQ Option Opinie i Recenzja

 • Licencja CySEC gwarantująca bezpieczeństwo
 • Doskonała platforma

IQ Option jest brokerem z przyjazną wersją demo dla początkujących

Money managment w opcjach binarnych

Inwestycje dotyczące opcji binarnych są jednymi z najmniej popularnych. Przyczyn jest kilka, jednak podstawowa związana jest z samym zyskiem z transakcji, który może być procentowo niski. Dlatego też odpowiednie wykorzystanie metod money managmentu, czyli zarządzania majątkiem na wielu płaszczyznach, jest jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze inwestowania w opcje binarne. Niewątpliwym plusem tej metody jest to, iż w przeciwieństwie od standardowego tradingu polegającego na CFD, nie ma konieczności pamiętania i korzystania z tak zwanych stop lossów, czyli zleceń zabezpieczających przed stratami na rynku giełdowym. Opcje binarne wydają się więc o wiele bardziej korzystne, oczywiście tylko w przypadku odpowiedzialnego i odpowiedniego planowania inwestycji i zarządzania kapitałem, ponieważ złe inwestycje powodujące ciągi strat spowodują, iż o wiele trudniej będzie odzyskać zainwestowane pieniądze oraz wygenerować przychód. W poniższym tekście zostaną przedstawione dwie najbardziej polecane metody dotyczących money managmentu w opcjach binarnych, które mogą znacznie wpłynąć na zyski oraz kilka podstawowych zasad, które należy stosować.

Inwestowanie procentowe posiadanego kapitału

Ta taktyka zarządzania kapitałem jest bardzo bezpieczna, jednak może być mało dochodowa. Można wykorzystywać ją na kilka sposobów. Polega na inwestowaniu jedynie kilku procent przy każdej transakcji. Decydując się na angażowanie wyłącznie 5% kapitału znacznie zmniejsza się ryzyko utraty funduszy. Ta metoda jest polecana szczególnie początkującym w tradingu online, którzy mogą uczyć się inwestowania oraz nabierać doświadczenia bez obaw, iż dany ruch wygeneruje duże straty. Ta metoda jest nieskuteczna jedynie w przypadku ciągu złych inwestycji, jednak zazwyczaj rzadko zdarza się, aby przy różnych operacjach, testowaniu taktyki, odnosić porażki. Osoby, które startowały decydując się na tę taktykę zarządzania kapitałem, po jakimś czasie często poszerzają ją. W przypadku inwestycji ryzykownych, takich, które mogą przynieść duże zyski, jednak szanse na ich powodzenie są stosunkowo niskie, procent inwestycji pozostaje bez zmian. Natomiast transakcje pewniejsze, które mają o wiele wyższy potencjał inwestowane są na wyższym poziomie procentu kapitału. Dla przykładu może to być 5% i 10%. Taka metoda pozwala na osiągnięcie dużych zysków w operacjach ryzykownych, jednak w przypadku straty cały kapitał nie zmienia się znacznie, ponieważ występuje zabezpieczenie w postaci drugiego rodzaju inwestycji.

Wzór Kelly’ego

Stworzony przez Kelly’ego wzór stanowi jedną z najpopularniejszych technik zarządzania majątkiem stosowaną przez hazardzistów, inwestorów giełdowych, czy też osób zajmujących się tradingiem. Ma bardzo szerokie zastosowanie, stanowi uniwersalną zasadę, która przynosi zyski w różnych dziedzinach inwestowania pieniędzmi. Znalazła rzeszę fanów w tradingu online, ponieważ jej skuteczność wynosi aż 70%. To metoda, która pozwala oszacować stawkę, która powinna być zainwestowana na danym etapie gry, czy też transakcji giełdowych, czyli metod zarabiania cechujących się ryzykiem oraz zmiennością.

Kelly% = W – [(1-W)/R]

Stawkę inwestycji na danym etapie rozgrywki stanowi więc prawdopodobieństwo wygranej, od której należy odjąć 1-prawdopodobieństwo wygranej podzielone przez wyliczony wcześniej stosunek zysku do ryzyka. To prosty sposób na to, aby ocenić bezpieczną kwotę, którą można przeznaczyć na daną inwestycję. W internecie jest wiele kalkulatorów, które pomagają w szybkim wyliczeniu tej stawki bez konieczności samodzielnego podstawiania liczb pod wzór i obliczania jej. To pomocne narzędzie w przypadku, gdy dana osoba zastanawia się nad tym, którą opcję inwestycyjną spośród tych najbardziej atrakcyjnych wybrać. Oczywiście wzór ten należy stosować odpowiedzialnie, biorąc pod uwagę ilość kapitału i ryzyko przegranej. Jeśli zysk jest na poziomie 80% to przy inwestycji 1000 zł. otrzymamy 1800 zł. Jednakowoż możliwa jest również strata 1000. Należy więc brać pod uwagę to, aby odpowiednio dobierać wysokość inwestycji tak, by w przypadku porażki wciąż mieć kapitał na kolejne inwestycje mogące przynieść zyski. Nie należy kierować się pychą oraz zbytnią pewnością siebie, szczególnie na początku przygody z opcjami binarnymi. Z powodzeniem można więc stosować wzór Kelly’ego wraz z wyborem procentowego inwestowania kapitału.

Złote zasady Money Managmenentu:

 1. Inwestuj tylko taką ilość pieniędzy, na której utraty możesz sobie pozwolić.
  Inwestycja ma na celu zarobienie pieniędzy, jednak ryzyko utraty inwestycji jest spore i nigdy nie ma pewności, iż dana transakcja się powiedzie. Dlatego nigdy nie należy inwestować w opcje binarne pieniędzy, które są przeznaczone na podstawowe wydatki, takie jak: czynsz, żywność itp. Należy również pozostawić sobie zapas funduszy, który pozwoli na przynajmniej 2 dodatkowe inwestycje.
 2. Rozpocznij od małych kwot, ale też niskiego poziomu ryzyka.
  Jeśli do inwestycji używasz robota, prawie zawsze masz możliwość wyboru preferowanego poziomu ryzyka. Jeśli jest się początkującym inwestorem, sugeruje się zacząć od najniższego poziomu ryzyka.
 3. Zawsze zaczynaj z mniejszym nakładem finansowym, niż początkowo planujesz.
   Ta rada wydaje się podobna do pierwszej, jednak polega na czymś innym. Opcje binarne nie są hazardem, nie powinno się inwestować dużych kwot dla emocji i zabawy. Celem tego typu zarabiania powinno być to, aby nauczyć się inwestować z zyskiem, a następnie stopniowo zwiększać swoje inwestycje. Więc nawet jeśli wyliczyliśmy sobie kwotę, którą możemy wydać, warto zdecydować się na zmniejszenie jej o 10% czy 20%. Następnie należy odkładać pieniądze odliczone w ten sposób w wielu transakcjach. Ta metoda pozwala na budowanie kapitału zapasowego.
 4. Nie pożyczaj pieniędzy na inwestycję. Jeśli jednak się na to decydujesz, to inwestuj z pożyczonych pieniędzy tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że spodziewany zysk jest większy niż koszty kredytu.
  Inwestycja pieniędzy pożyczonych może być prostą drogą do zadłużenia. Często gdy kolejne decyzje finansowe okazują się nieudane, wiele osób pożycza kolejne kwoty, powodując ogromne zadłużenie. Nie ma większego wroga inwestycji, niż emocje, a osoba zadłużona nie tylko ma nadzieję, iż tym razem się uda Jest także zdesperowana i zniecierpliwiona. Dlatego też jest o wiele bardziej skłonna do tego, by inwestować duże stawki w transakcjach ryzykownych. Zaleca się całkowitą rezygnację z inwestowania pożyczonych pieniędzy. W przypadku osób, które się na to decydują, zwraca się uwagę na to, aby zawsze sprawdzały wszelkie koszty i dodatkowe opłaty związane z kredytem. Może okazać się, iż wybrana inwestycja przyniesie niższe zyski, niż ewentualny zarobek na danej operacji finansowej.
 5. Ustal dokładny plan inwestycyjny i załóż sobie konkretne cele.
  Plan powinien być rozważny. Marzenia inwestycyjne, a konkretne, realne zyski to dwie różne kwestie. Dlatego też plan powinien zawierać jasne i osiągalne cele, takie jak:

  1. dokładne kwoty, które będzie się inwestować,
  2. najlepsze potencjalne inwestycje,
  3. rzeczy, których trzeba się nauczyć, czyli cele dotyczące umiejętności,
  4. strategie w przypadku utraty 50% kapitału, metody inwestowania,

  Warto również skonsultować swój plan z osobami, które od lat zajmują się tradingiem, lub są doświadczone w tej dziedzinie. Nawet jeśli będzie trzeba za to zapłacić, to może okazać się, iż cenne wskazówki pozwoliły uniknąć dużych strat, lub pomogły lepiej inwestować.

 6.  Uważnie śledź swoje zwycięstwa i straty. Analizuj na bieżąco to, co się stało, co się sprawdziło.
  Najlepszą radą  zarządzania pieniędzmi przy opcjach binarnych jest to, aby zawsze analizować podjęte strategie oraz decyzje. Jeśli przegrasz, przemyśl co poszło źle. Czy stało się tak ze względu na czynniki zewnętrzne, czy przez zły dobór inwestycji. Pomyśl, co jesteś w stanie naprawić, co zmienić, czy ulepszyć. Przegrane potrafią nauczyć bardzo dużo. Może się okazać, iż źle zainwestowane pieniądze pokażą kilka istotnych rzeczy, a dzięki ich wyeliminowaniu, czy ulepszeniu można będzie zarobić o wiele więcej. W przypadku wygranej, należy przeanalizować co wpłynęło na to, iż inwestycja okazała się udana. Stosując te same metody można będzie wypracować sobie odpowiednie techniki inwestycyjne.
 7. Nie emocjonuj się zbytnio stratami.
  Oczywiście należy przejmować się poniesionymi stratami, jednak zbyt emocjonalne podejście do strat nie jest dobrym rozwiązaniem. Źle zainwestowane pieniądze już nie wrócą, nie należy więc próbować odzyskać ich powiększając stawki innych inwestycji. Metoda “tym razem się odegram” w takich przypadkach nie skutkuje, a często jest wręcz zgubna. Trading online polega na stopniowym, strategicznym zarabianiu, a nie ryzykownych i nagłych inwestycjach. Należy wypracować odpowiednie metody i nie zmieniać ich na bardziej ryzykowne w przypadku przegranej.
 8. Nie oszczędzaj na wiedzy.
  Inwestuj w książki, kursy, niech nie będzie Ci szkoda czasu spędzonego na czytani forów internetowych. Wiedza jest najważniejsza, to ona pozwala na skuteczne inwestowanie. Dlatego należy ją zdobywać zarówno w praktyce jak i teorii. Warto też konsultować się z doświadczonymi w tej dziedzinie osobami, które osiągają sukcesy na tej płaszczyźnie.
 9. Nigdy nie stawiaj całości kwoty, którą możesz wydać na jedną inwestycję.
  Wyliczenie maksymalnej ilości pieniędzy, jakie mogą zostać zainwestowane nie powinno służyć tylko jednaj transakcji. To dodatkowe ryzyko utraty wielu pieniędzy. Powinno się, w celu zwiększenia szans na pomnożenia inwestycji, podzielić tę kwotę przynajmniej na trzy, cztery transakcje.

Napisz komentarz

Copyright © 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Bino24.pl