Czym jest regulacja CySEC?

CySEC, a właściwie Cyprus Securities and Exchange Cimmission to cypryjska komisja nadzoru finansowego. Powołana do życia została w roku 2004, kiedy to Cypr wstąpił w szeregi Unii Europejskiej. Był to jeden z etapów przygotowań do wprowadzenia euro na Cyprze w roku 2008. CySEC to najbardziej znany na świecie nadzór finansowy związany z opcjami binarnymi. Większość brokerów i firm, do których one należą, swoją siedzibę ma bowiem właśnie na Cyprze. Przez to są więc automatycznie regulowane przez CySEC. Listę firm z tą licencją można sprawdzić m.in. na stronie: http://www.cysec.gov.cy/en-GB/entities/investment-firms/cypriot/ .

Jak działa regulacja przez CySEC?

cysecPodstawą regulacji w tym przypadku jest  MiFID (z ang. Markets in Financial Instruments Directive), a więc dyrektywa uchwalona przez UE w roku 2007. CySEC ma na celu ochronę klientów. To instytucja w pełni niezależna, która gwarantuje użytkownikom danych usług finansowych pewność, iż regulowani przez nią brokerzy działają zgodnie z obowiązującym prawem. Dlatego też ma ona możliwość nakładania na nieuczciwych brokerów sankcji – od grzywny pieniężnej aż po odebranie licencji.

Broker, który jest licencjonowany przez CySEC powinien spełniać szereg wymogów. Przede wszystkim wpłacone przez klientów pieniądze przechowywane muszą być osobne od kapitału przedsiębiorstwa. Ma to na celu zagwarantowanie pewności wypłaty tych pieniędzy nawet kiedy broker ogłosi upadłość. Poza tym licencja Cy SEC pozwala brokerowi na złożenie wniosku w innych urzędach finansowych Unii Europejskiej. Coraz większa liczba brokerów korzysta zresztą z tego prawa, zyskując jeszcze większe zaufanie ze strony klientów.

Czy licencja CySEC gwarantuje pełne bezpieczeństwo?

Każdy broker, także ten regulowany licencją CySEC, może okazać się oszustem. Jednak z reguły licencja stanowi wskazówkę dla klientów, którzy szukają brokerów godnych zaufania i uczciwych. Z drugiej strony nie można przekreślać też brokerów, którzy żadnej licencji nie posiadają. Jednak wówczas należy zachować szczególną ostrożność. Listę firm, które posiadają licencję CySEC można łatwo sprawdzić wchodząc na stronę: http://www.cysec.gov.cy/en-GB/entities/investment-firms/cypriot/.

Jak oszukują brokerzy, czyli dlaczego licencja CySEC jest taka ważna?

Brokerzy stosują wiele różnego rodzaju chwytów marketingowych, które nie do końca są uczciwe. Warto przede wszystkim zauważyć, że bardzo często konta demonstracyjnego podlegają licznym przekłamaniom.  Działają więc w ten sposób, aby przekonać potencjalnych klientów o skuteczności danej strategii. Wszystko to ma zachęcić do otworzenia realnego konta, gdzie skuteczność prowadzonych działań może się znacznie różnić od sukcesów odnoszonych  na koncie demo. Znaczenie ma nie tylko broker (firma dostarczająca notowana i zajmująca się obsługą gry), ale i platforma, na której dany broker udostępnia swoje usługi. Wiele z nich nie spełnia podstawowych standardów i jest męczących dla użytkowników. Wpływ na to mają m.in. niska intuicyjność interfejsu graficznego czy niska płynność działania strony. Na ewentualny sukces handlu oddziałuje więc duża liczba różnych czynników, także i brak możliwości sprawnego otworzenia opcji w czasie czy brak możliwości szybkiego znalezienie potrzebnej w danym momencie funkcji.

Dlaczego akurat CySEC?

cyprWiele osób na początku dość sceptycznie podchodzi do faktu, że wielu liczących się brokerów zarejestrowanych jest na Cyprze. Okazuje się jednak, że nie jest to spowodowane chęcią ominięcia podatków, ale ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa klientów. Cypr to bowiem kraj, który prawnie uregulował opcje binarne i umożliwił kontrolowanie instytucji świadczących możliwość grania an opcjach binarnych. CySEC, a więc cypryjski regulator walutowy, ostatnimi czasy nawet zaostrzył regulacje prawne, na co wpływ miał światowy kryzys, który pojawił się w roku 2013.

 

Napisz komentarz

Copyright © 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Bino24.pl