Czy warto inwestować w złoto?

Zaznaczenie_267Złoto to najważniejszy metal na ziemi. Całkowita ilość złota wydobytego do tej pory szacowana jest na około 180 tysięcy ton. To stosunkowo niewiele, mimo że kopalnie pracują niemal non stop. Obecnie wydobywa się średnio 2,5 tysiąca ton tego metalu rocznie. Oznacza to, że podaż znajdującego się w obiegu złota rośnie o 1,5% w skali roku.

Złoto wykorzystywane jest na trzy różne sposoby – do produkcji biżuterii (50%), w wielu gałęziach przemysłu (10%) oraz jako złoto inwestycyjne (40%). Wciąż dominuje zastosowanie biżuteryjne, zwłaszcza w krajach Azji, ale zakupu biżuterii nie można jednak traktować jako inwestycji. W skład pierścionków czy kolczyków wchodzi bowiem nie tylko złoto, ale i dodatki innych metali. Poza tym na cenę wpływają również unikalność czy rodzaj zastosowanej techniki zdobniczej. Złoto jest też częścią rezerw banków centralnych. W Polsce w NBP znajdują się 103 tony złota, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych ponad 8000 ton. Jest to sposób na dywersyfikację zgromadzonych rezerw. Poza bankami złoto kupują inwestorzy, w tym fundusze inwestycyjne oraz klienci indywidualni.

Klasyczne złoto inwestycyjne ma formę sztabek,monet bulionowych i różnego rodzaju numizmatów. Inwestować w złoto można również w sposób pośredni kupując odpowiednie certyfikaty inwestycyjne, jednostki funduszy inwestycyjnych, instrumenty pochodne czy akcje spółek związanych z wydobyciem oraz rafinacją złota. Ludzie inwestują w złoto z dwóch względów – szukają zysków oraz bezpieczeństwa.

Wiele osób inwestuje w złoto aby zarobić. Złoto jest bowiem bardzo wdzięcznym obiektem do spekulacji. Zmienność cen bywa bowiem spora i można w ten sposób całkiem sporo zarobić. Co ciekawe, inaczej mogą przestawiać się ceny w poszczególnych rejonach świata, choć tendencja wzrostowa czy spadkowa jest zwykle taka sama. Wszystkim zmianom cen złota towarzyszą często duże dyskusje i komentarze ze strony analityków rynku.

Złoto jest także dobrym aktywem dla osób, które mają na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo. Złoto jest bowiem bardzo sensownym gwarantem finansowego bezpieczeństwa. Przede wszystkim skutecznie chroni prze inflacją. Mimo różnego rodzaju wahań cena złota utrzymuje się na w miarę stabilnym, wysokim poziomie. Na przestrzeni lat spadać może cena pieniądza papierowego z uwagi na inflację, ale nie cena złota. Tymczasem inflacja to zjawisko, którego nie sposób uniknąć. Dodrukowywanie przez banki centralne dużych ilości pieniędzy papierowych przekłada się na spadek ich wartości. Tymczasem złota nie da się “dodrukować”, jego ilość na rynku jest mniej więcej taka sama i polega tylko nieznacznym wahaniom. Wydobycie złota nie rośnie i nie zapowiada się w tej kwestii na zmiany.

Złoto to dobra inwestycja w czasie wojen i konfliktów na świecie To bowiem w zasadzie jedyna inwestycja, która nie traci wówczas na wartości. W razie konfliktu zbrojnego złoto można też w łatwy sposób przetransportować. Lokalne pieniądze tracą wówczas znacznie na wartości. Poza tym warto pamiętać, że złoto to swego rodzaju waluta, która jest akceptowana od zawsze na całym świecie.

Złoto jest doskonałą formą na ulokowanie swojego kapitału. Jego wartość nie spada w przypadku zawirowań społecznych czy politycznych, a często jest wręcz odwrotnie. Poza tym jego wartość rośnie na ogół szybciej od inflacji. Chociaż warto pamiętać, że jest to raczej inwestycja długoterminowa. Głównym argumentem przemawiającym za kupnem złota jest fakt, że jest to dobro ograniczone. Roczne wydobycie tego metalu zwiększa się niewiele pomimo wielu czynników. Poza tym zasoby są ograniczone, a liczba ludności na świecie stale rośnie. Mało jest więc prawdopodobne, aby cena złota czy popyt na nie się w najbliższym czasie gwałtownie załamał. Warto też zdawać sprawę, że inwestowanie w złoto nie jest zbyt skomplikowane i nie wymaga znacznej wiedzy. Złoto kupuje się w formie sztabek o różnej wielkości, monet bulionowych lub certyfikatów. Jednak najpewniejsza formą są zdecydowanie te pierwsze. W czasie zawirowań gospodarczych forma papierowa może się nie sprawdzić.

 

Napisz komentarz

Copyright © 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Bino24.pl